Noc Reporterów

Noc Reporterów to taki czas i miejsce, gdzie autorzy spotykają się ze swoimi odbiorcami — widzami, słuchaczami, czytelnikami. Reporterzy TVP, Polskiego Radia i Gazety Wyborczej opowiedzą o kulisach swojej pracy, o swoich poszukiwaniach, o niezwykłych spotkaniach ze zwykłymi i niezwykłymi ludźmi.

Uprawianie reportażu to sposób życia, o którym marzy wielu, ale wybierają nieliczni. Co zatem — które momenty w życiu, jakie predyspozycje osobiste, jakie doświadczenia i jakie spotkania decydują, że człowiek wybiera się w tę wędrówkę? Czego dzisiejsi reporterzy poszukują i jakie opowieści starają się opowiadać? W jaki sposób przekuwać otaczającą rzeczywistość na reporterską materię w czasach, gdy wszelkie środki komunikacji dostępne są praktycznie zawsze i dla każdego? Czy każdy może być reporterem? Takich pytań i odpowiedzi związanych z tym zawodem będzie wiele podczas tej nocy. Będzie tu można także zobaczyć fragmenty reportaży, które zdaniem ich autorów zasługują na szczególne omówienie, które powstawały w szczególnych warunkach.

Uczestnicy to reporterzy magazynów reporterskich TVP: Po prostu, Reportera Polskiego, Sprawy dla Reportera, Magazynu Ekspresu Reporterów oraz programów w TVP Info: Telekuriera i Raportu z Polski. Udział wezmą także reporterzy Polskiego Radia, Nowości i Gazety Wyborczej. Noc Reporterów zgromadzi zatem ludzi, którzy życie podporządkowali zasadzie sformułowanej przez wybitną reportażystkę Małgorzatę Szejnert: ludzie zawsze będą chcieli czytać (słuchać, oglądać) historie o innych ludziach. Dlatego najważniejsze podczas Nocy Reporterów będzie to, by ci, którzy opowiadają historie, spotkali tych, dla których to robią.