Idea festiwalu

Festiwal Sztuki Faktu jest miejscem spotkania uznanych twórców: reporterów, autorów i dramaturgów. Promuje telewizyjne gatunki wyrastające z konkretnych zdarzeń: reportaż, dokument i teatr faktu. Festiwal odbywa się w Toruniu, jego organizatorami są Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska. W komitecie honorowym Festiwalu zasiadają Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP i Michał Zaleski, prezydent Miasta Torunia. Druga edycja Festiwalu Sztuki Faktu (10–12 kwietnia 2014) przebiega pod hasłem „25 lat wolności”.

Festiwal ma wielką energię i wielu przyjaciół. Jest tak potrzebnym miejscem integrującym dziennikarzy TVP i zaproszonych twórców z innych mediów. Festiwal inspiruje i rozwija reporterów, pokazuje rozmaitość gatunków wyrastających ze sztuki faktu. Jest miejscem rozmowy o tematach, rozmową o Polsce lat 1989–2014 — mówi Jacek Snopkiewicz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

W ramach Festiwalu Sztuki Faktu odbywa się konkurs reportaży i filmów dokumentalnych z pogranicza reportażu zrealizowanych w minionym roku przez Telewizję Polską. Prezentowane są premiery dokumentów i reportaży, spotkania autorskie — w tym z autorami reportaży z wydarzeń na Ukrainie — a także najciekawsze filmy i reportaże wyemitowane w niemieckiej telewizji publicznej MDR i TVP, związane z historycznym przełomem — od początków „Solidarności”, przez wybory czerwcowe, które doprowadziły do powstania niekomunistycznego rządu w Polsce w 1989 r., do obalenia muru berlińskiego.

W programie festiwalu można znaleźć wspomnienie o Teresie Torańskiej (1944–2013) — dziennikarce i pisarce tygodnika „Kultura”, „Gazety Wyborczej” i „Newsweek Polska”, autorce m.in. książki „Oni” zawierającej wywiady z byłymi dygnitarzami PRL. W czasie gali festiwalowej wystawiony zostanie spektakl teatralny oparty na jednej z jej rozmów, w której Jakub Berman, odpowiedzialny m.in. za bezpiekę czasów stalinowskich, ujawnia kulisy powstania Polski Ludowej.

Program festiwalu obejmuje ponadto poświęcony etyce w mediach panel „Reporter przyzwoity” z udziałem prezesów mediów publicznych, organizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Mediów Publicznych, oraz „Noc reporterów”, podczas której spotkają się reporterzy najważniejszych programów i magazynów reporterskich TVP1, TVP2 i TVP INFO — m.in. „Magazynu Ekspresu Reporterów”, „Reportera Polskiego” i „Sprawy dla Reportera”. Podczas gali festiwalowej zostaną wręczone nagrody konkursowe oraz nagroda specjalna Prezesa Zarządu TVP przyznawana wybitnym autorom za całokształt twórczości.