Nagroda Seni

Seni

Wyobraźmy sobie, że dziś wszyscy mieszkańcy Krakowa wymagają całodobowej opieki. I to pilnie. Czy to brzmi jak scenariusz filmu science fiction? Niestety nie. To polska rzeczywistość. Dziś mamy w naszym kraju ponad 700 000 ludzi starych i chorych potrzebujących opiekuńczej pomocy. Ta liczba stale rośnie.

Zakłady opieki długoterminowej mają zaledwie kilkadziesiąt tysięcy miejsc. To kropla w morzu potrzeb. Kto ma się nimi zająć? Kto pomoże im przeżyć kolejny dzień?

Najczęściej jest to najbliższa rodzina. Bez względu jednak na relacje i stopień pokrewieństwa, opiekunowie osób niesamodzielnych nie są przygotowani do sprawowania tak trudnego obowiązku. Opiekują się z zaangażowaniem, dużym poświęceniem, jednak często intuicyjnie i bez odpowiedniej wiedzy.

Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat” realizując projekt „Damy Radę” chce im pomóc, ucząc z pozoru prostych i codziennych czynności, które wykonywane bez współpracy osoby chorej, stają się skomplikowane. Dzięki temu opiekunowie mogą dowiedzieć się jak zmienić prześcieradło, kiedy chory nie wstaje z łóżka, albo jak umyć mu głowę.

Cenne wskazówki i porady finansowo-prawne opisane zostały w bezpłatnym poradniku „Jak opiekować się przewlekle chorym w domu?”, który jest dostępny na stronie www.damy-rade.info.

Odbiciem projektu „Damy radę” w programie 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu jest pokaz reportaży poświęconych opiece nad osobami niesamodzielnymi. Najlepszy z nich zostanie nagrodzony Nagrodą Seni. Pokaz odbywa się w ramach bloków:

Reportaże zakwalifikowane do ubiegania się o Nagrodę Seni

Łukasz Zwycięzca

Fabian Zając, 15', 17.12.2013, TVP2, MER

Łukasz jest chory. Jego choroba jest bardzo rzadka i nieuleczalna. Gdy się go słucha, można odnieść wrażenie, że to dorosły, doświadczony człowiek. Pozostaje pytanie: jak żyć dalej?

Trzymaj się Kazik. Kazik dał radę

Dorota Boczek, cz. I i II (12', 22.10.2013, 11', 10.12.2013, TVP2, MER

Pełen planów i pasji, młody i pełen energii — Michał Kubala. Walczy o powrót do dawnego życia. Jego siłą są rodzina i niesamowici przyjaciele. Pełen pasji, planów i energii. Dziś najważniejsza jest dla niego rehabilitacja i wsparcie ludzi w jego powrocie do normalności.

Jestem tu…

Faustyna Szebesta-Kowalska, 14', 30.04.2013, TVP2, MER

Był wysportowany i energiczny, prowadził bardzo aktywne życie zawodowe i rodzinne. Nagle podczas biegu naderwał ścięgno. Dziś jest niepełnosprawny i całkowicie uzależniony od pomocy innych…

Pilot

Krzysztof Włostowski, 12', 16.10.2013, TVP2, Reporter Polski

Historia człowieka skazanego na wózek inwalidzki. Po straszliwym wypadku wrócił do dawnych sportowych pasji…

Wypadek

Alina Mrowińska, 11', 8.05.2013, TVP2, Reporter Polski

Niesamowita i głośna historia kobiety, na którą spadł samobójca…

Historia Michała

Aleksandra Rek, 13', 17.09.2013, TVP2, MER

Historia niezwykłego nastolatka. Michał od dzieciństwa wychowywał się w rodzinie patologicznej. Gdy umarła mu matka, ojczym wyrzucił go z domu. Pozostawiony sam sobie, bez środków do życia i dachu nad głową, stał się bezdomny. Postanowił zmienić swoje życie by nie wyglądało ono tak, jak życie jego rodziców…

Chłopaki nie płaczą…

Izabela Szukalska, 12', 4.02.2014, TVP2, MER

Opowieść o ojcu i synu, którzy potrafią radzić sobie z ubóstwem. Nie złamała ich też choroba. Paweł i jego tata Mirek trzymają się razem. Tak łatwiej pokonać przeciwności, ale pustki po mamie i żonie nawet wspólnym wysiłkiem nie udało się im wypełnić…

Reprezentacja. Jestem wojownikiem

Anna Więckowska, 47', emisja premierowa 02.2014, TVP1

Film opowiada historię grupy mężczyzn pielęgnujących w sobie młodzieńczą pasję do piłki nożnej. Uprawiają szczególną dyscyplinę sportu — ampfutbol, czyli odmianę futbolu dla osób po amputacjach. Chociaż na boisku poruszają się o kulach, emocje podczas meczu sięgają zenitu. Tu nie ma miejsca na rozczulanie się, a faule i kontuzje są na porządku dziennym. Drużynę ampfutbolu poznajemy w momencie największych trumfów, gdy udaje jej się wywalczyć miejsce na podium w towarzyskim turnieju z udziałem reprezentacji Polski, Ukrainy, Anglii i Irlandii. Dla młodej, bo liczącej zaledwie rok polskiej drużyny, jest to niewątpliwy sukces — przepustka do udziału w MŚ w Kaliningradzie. To właśnie tam pełni wiary we własne siły, Polacy otrzymają lekcję pokory, walcząc zaciekle o to, by nie zająć ostatniego miejsca…