Przegląd reportaży (Blok 1)

Aleksandra Grabowiecka

„Blizny Majdanu” (12’, 14.09.2014, TVP INFO)

Trzy bohaterki wracają pamięcią do niedawnych wydarzeń na Ukrainie. Nastja — wdowa, mąż zginął w śmigłowcu, kilka godzin po ich rozmowie na skypie. Olesia, której mąż zaginął na Majdanie; nie wiedziała, jak go szukać, powiadomienie milicji nie wchodziło w rachubę. Odnalazła jego telefon po sygnale gps. Nie miała pewności, czy go zgubił lub czy ktoś mu go ukradł, ale to był jedyny trop. Pojechała na Majdan. Z sygnału wynikało, że leży w miejscu, gdzie są tylko martwe ciała. Trzecią bohaterką jest Maria — żona ukraińskiego patrioty, który został postrzelony przez snajpera.

Barbara Jendrzejczyk

„Matka trzymaj się” (10’30”, 1.04.2014, MER)

Matka upośledzonego umysłowo dziecka wszędzie szuka dla niego pomocy i zewsząd jest odsyłana. Opieka wymaga coraz większego wysiłku i specjalistycznego leczenia. Ojciec opuścił syna i żonę, lekarze rozkładają ręce. Kobieta może liczyć tylko na nielicznych sąsiadów.

Arkadiusz Gołębiewski

„Dzieci kwatery Ł” (51’35”, 7.10.2014, TVP2)

To film opowiadający o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948 — 56. Punktem wyjścia do opowieści są prowadzone od roku prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł.