Przegląd reportaży (Blok 3)

Katarzyna Trzaska

„Maksimum przyjemności” – (47’21”, 2.12.2014, TVP2)

Pomiędzy prezentacją handlową, dancingiem i wizytą w ciucholandzie toczy się życie emeryta. Grupa energicznych przyjaciółek z Torunia, sportretowanych w filmie nie poddaje się starości i znajduje własne sposoby na to, by ją oddalić. Film nie próbuje analizować zjawiska sprzedaży bezpośredniej od strony agresywnych firm sprzedających. Jest to raczej subtelna i zabawna próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego wśród emerytów przedmioty takie cieszą się ogromnym powodzeniem.

Andrzej Buchowski

„Tarnowiec bardzo nasz” (23’, 25.12.2014, TVP Opole)

Nie narzekają, nie wybrzydzają, nie chcą wyjeżdżać ze swojej wsi. Wzięli sprawy w swoje ręce i sprawili, że Tarnowiec stał się wsią, która tętni życiem. Dbają o swoją przeszłość i tradycję, kultywują historię. Organizują wystawy, festyny i kręcą filmy by uwiecznić dzień dzisiejszy. Wszystko z myślą o dniu jutrzejszym i przyszłych pokoleniach. To stowarzyszenie „Tarnowiec wczoraj, dziś i jutro”. Miłośnicy swojej małej ojczyzny.

Alina Mrowińska

„Jeszcze zaśpiewam” (12’09”, 12.03.2014, TVP2 RP)

Kasia ma 38 lat, jest chora na raka, leczenie nie przynosi żadnych rezultatów. Kasia pogodziła się z tym że odchodzi. Przygotowuje na to swojego syna i liczną grupę przyjaciół. Teraz chce tylko realizować swoje marzenia, a jednym z nich był występ w programie The Voice of Poland. Dostała się i przeszła do drugiego etapu. Może śpiew i realizacja marzeń pomogą znosić chorobę.