Program festiwalu
Wtorek, 29 września 2020 r.
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu – pokazy zamknięte | Brak możliwości zapisu
- Blok 1: 8:00–9:40 „Białoruska droga wolności”
Spotkanie z TVP Biełsat, relacja o pracy reporterów w czasie demonstracji, budowaniu świadomości i tożsamości Białorusinów, odwadze i poświęceniu. Prowadzenie red. Jakub Biernat i Miłosz Dobrzyński TVP Biełsat, prowadzenie Pan Jacek Snopkiewicz
- Blok 2: 9:50–11:30 „Polskie drogi wolności”
Spotkanie z TVP Historia, reportaże i filmy dokumentalne Telewizji Polskiej o sierpniu 1980 r., grudniu 1970. Prowadzenie red. Anna Kwiatkowska TVP Historia, prowadzenie Pan Jacek Snopkiewicz
Spotkania on-line (14:00-16:00) | Fanpage na Facebooku Festiwalu Sztuki Faktu i Toruńskiej Agendy Kulturalnej
- Blok 3: 14:30 spotkanie z Anną Kwiatkowską (TVP Historia)
Rozmowa o reportażach i filmach dokumentalnych TVP o grudniu 1970 r. i sierpniu 1980 r., prowadzenie: Jacek Snopkiewicz (PSWFTiT)
- Blok 4: 15:00 spotkanie z Miłoszem Dobrzyńskim i Jakubem Biernatem (TV Biełsat)
Rozmowa o pracy repoterów w czasie protestów na Białorusi i obecnej sytuacji politycznej, prowadzenie: Jacek Snopkiewicz (PSWFTiT)
- Blok 5: 15:30 spotkanie z Moniką Sieradzką (Deutsche Welle)
Rozmowa o tragicznych losy polskich dzieci porywanych przez hitlerowców i zniemczanych w ramach dyskusji o filmie dokumentalnym „Zrabowane i zniemczone”
Transmisje live ze spotkań zostaną udostępnione na fanpage`ach na Facebooku Festiwalu Sztuki Faktu (www.facebook.com/festiwal.sztuki.faktu) oraz Toruńskiej Agendy Kulturalnej (www.facebook.com/torunska.agenda.kulturalna).
Zapis transmisji będzie natomiast udostępniony po transmisji. Więcej informacji wkrótce.
Środa, 30 września 2020 r.
V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Toruniu – pokazy zamknięte | Brak możliwości zapisu
- Blok 6: 8:00–8:45 „Ścieżki pamięci”
Wrzesień 1939 r. i okupacja niemiecka w Polsce, tragiczne losy polskich dzieci porywanych przez hitlerowców i zniemczanych. Opowieść o współczesnych losach m.in. Alodii Witaszek z Bydgoszczy. Spotkanie z autorką filmu dokumentalnego „Zrabowane i zniemczone” Moniką Sieradzką oraz przedstawicielem IPN z Bydgoszczy (czekamy na potwierdzenie), prowadzenie Pan Jacek Snopkiewicz
- Blok 7: 8:55–11:00 „Białoruska droga wolności”
Spotkanie z TVP Biełsat, relacja o pracy reporterów w czasie demonstracji, budowaniu świadomości i tożsamości Białorusinów, odwadze i poświęceniu. Prowadzenie red. Jakub Biernat i Miłosz Dobrzyński TVP Biełsat, prowadzenie Pan Jacek Snopkiewicz
Pokazy i spotkania on-line
Pokazy on-line | Więcej informacji wkrótce
- Podczas festiwalu udostępniony zostanie specjalny serwis www, w ramach którego na czas wydarzenia (29-30.09.2020) udostępnione zostaną różne filmy dokumentalne i reporterskie.
- W programie m.in.
- „Zrabowane i zniemczone”, 2020, reż. Elisabeth Lehmann, Monika Sieradzka, 43`
- „Wszystko dopiero się zaczyna”, 2020, reż. Aleh Daszkiewicz, 16`
- „Mury”, 2020, reż. Andrej Kuciła, 17`
- „Walczą z koronawirusem, ale są hejtowani. Jak wygląda praca lekarzy”, 2020, Interwencja, Telewizja Polsat Sp. z o.o., red. Jakub Hnat, 6`
- „Ozdrowieńcy opowiadają o walce z koronawirusem”, 2020, Interwencja, Telewizja Polsat Sp. z o.o., red. Marta Terlikowska, 6`
Dostęp do wszystkich filmów będzie w pełni darmowy.
Zapraszamy na podstronę: www.filmy.sztukafaktu.pl
Reportaże radiowe Polskiego Radia
Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami reporterskimi, udostępnionymi dzięki uprzejmości Polskiego Radia, dotyczących festiwalowej problematyki:
Wrzesień 1939 r.
- W imię taty, w imię mamy (rep. Adam Bogoryja-Zakrzewski)
- Punktem wyjścia do reportażu są spostrzeżenia pisarza — Jacka Mateckiego — autora książki „Co wy…wiecie o Rosji”, który dotarł do zapomnianych, pochłanianych przez tajgę dołów mogilnych z zesłańcami z Polski. To wstrząsające opowieści Sybiraków, wtedy zaledwie kilkunastoletnich dzieci o pogardzie władzy radzieckiej dla zesłańców, traktowaniu polskiej inteligencji jako podludzi, losie jednostki. Dziś dają świadectwo szokującej prawdy o bestialstwie władzy totalitarnej, w nadziei, by to nie powtórzyło się nigdy.
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/1668864,W-imie-mamy-w-imie-tatyreportaz-Adama-BogoryjaZakrzewskiego
- Mniej znana historia (rep. Jakub Tarka)
- Przerwane milczenie (rep. Magda Skawińska)
- Ślady wojny (rep. Magda Skawińska)
- Szlakiem Kawalerii (rep. Urszula Żółtowska-Tomaszewska)
- Kawaleria Ochotnicza przejedzie konno cały szlak kampanii wrześniowej Pułku 3 Strzelców Konnych, Po drodze będą opowiadać mieszkańcom o dziejach wojennych tego Pułku. Niecodzienny sposób na uczczenie pamięci Pułku 3. Strzelców Konnych wybrali kawalerzyści-ochotnicy. Konno pokonają cały szlak bojowy Pułku kampanii jesiennej 1939 roku. Po drodze rozbiją kawaleryjskie obozowiska z pokazami i zajęciami edukacyjnymi, a wyprawę zakończy wojskowa defilada z czołgami i przedpremierowy pokaz filmu „Ostatni Bój”.
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2364360,Szlakiem-kawalerii-reportaz-Urszuli-ZoltowskiejTomaszewskiej
Grudzień 1970 r. w Polsce
- Drzwi wolności (rep. Jakub Tarka)
- Tadeusz Kul to znany w Gdyni wynalazca. Wiele swoich wynalazków opatentował, część z nich została nawet wdrożona do produkcji. Do 1981 roku pracował w biurze projektowym gdyńskiej stoczni. W grudniu 1970 roku był uczestnikiem masakry robotników w Gdyni i naocznym świadkiem śmierci Zbyszka Godlewskiego, opisanego w piosence "Ballada o Janku Wiśniewskim".
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2239783,Drzwi-wolnosci-reportaz-Jakuba-Tarki
- Grudniowy czas (rep. Urszula Żółtowska-Tomaszewska)
- 12 grudnia 1970 r. ogłoszono w prasie "zmianę cen detalicznych niektórych artykułów spożywczych i przemysłowych". Podniesiono ceny mięsa, mąki, przetworów mlecznych, dżemów, kaszy, czy makaronów. Podwyżki miały wejść w życie następnego dnia. W poniedziałek 14 grudnia 1970 r. rozpoczęły się pierwsze manifestacje stoczniowców w Gdańsku. Miały niezwykle burzliwy charakter — podpalano samochody i sklepy, zdemolowano dworzec PKP, a agresja słowna przeradzała się w brutalne starcia uliczne. Władze użyły milicji i wojska, by do późnych godzin nocnych z 14 na 15 grudnia spacyfikować manifestacje. Bunt w Gdańsku stanowił inspirację do strajku dla pracowników gdyńskich przedsiębiorstw.
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2422747,Grudniowy-czas-%E2%80%93-reportaz-Urszuli-ZoltowskiejTomaszewskiej
Sierpień 1980 r. w Polsce:
- Nikt nie był sam (rep. Olga Mickiewicz)
- Jestem historią (rep. Hanna Bogoryja-Zakrzewska)
- Wydawać by się mogło, że o Sierpniu 80 już wszystko zostało powiedziane. Ale opowieść każdego świadka historii, to unikalna opowieść o ludzkim losie z przełomowymi wydarzeniami w tle. Jadwiga Hofman, działaczka Solidarności ze Szczecina wróciła do przeszłości, pomagając przygotować wnuczce szkolną prezentację o strajkach. Ta prezentacja przeleżała w szufladzie kilkanaście lat i dopiero teraz pani Jadwiga przejrzała ją wraz ze swoim synem i synową. Wspomnienia powróciły.
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/4204/Artykul/2568634,Jestem-historia-reportaz-Hanny-BogoryjaZakrzewskiej
- Życie to odpowiedzialność (rep. Magda Skawińska)
- Nikt nie był wrogiem (rep. Magda Skawińska)
- Tomasz Surowiec zatrzymał wrocławskie tramwaje i autobusy, Adam Skowroński działał w przedsierpniowej opozycji, więc poparcie robotniczego protestu było dla niego oczywiste. Eugeniusz Szumiejko remontował w sierpniu 1980 roku mieszkanie i o strajku dowiedział się z radia. Rzucił pędzel i poszedł do Zajezdni nr 7, gdzie było centrum strajku. Sierpniowe protesty poprzedzające podpisanie Porozumień i powstanie Solidarności widziane z perspektywy Wrocławia. Dolny Śląsk był pierwszym regionem w kraju, który poparł w geście solidarności robotników strajkujących na wybrzeżu. Opowieść snują ci, który nazwisk nie znamy lub już nie pamiętamy.
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/1497166,Nikt-nie-byl-wrogiem-reportaz-Magdy-Skawinskiej
- Sierpniowe Radio (rep. Dorota Boniecka-Górny)
- Środa, 31 sierpnia, godzina 18.15 Program 3. W sierpniu 1980 roku doszło do podpisania porozumień gdańskich, dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. W tym czasie polskie media, w tym i Polskie Radio, były podporządkowane ideologii komunistycznej. Trudno było na antenie przedstawić prawdziwy obraz sytuacji. Jednak dziennikarze próbowali przekazać faktyczne wydarzenia. Przykładem była audycja Janiny Jankowskiej i Magdaleny Bajer z 8 września 1980 roku.
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/429207,Sierpniowe-Radio-Dorota-BonieckaGorny
Obecna sytuacja polityczna na Białorusi
- Lniana rewolucja w republice przemocy (rep. Mariusz Jastrzębski):
- Nie zważając na represje, tysiące Białorusinów codziennie wychodzi na ulice miast i miasteczek, żądając ustąpienia Aleksandra Łukaszenki. Dyktatura na Białorusi trwa już 26 lat. W tym czasie wyrosło drugie pokolenie opozycjonistów, walczących o wolność i godność. To głównie młodzi Białorusini domagają się przemian. Z ich rodzicami, założycielami wielu opozycyjnych organizacji spotykał się przez ostatnie 26 lat nasz moskiewski korespondent Maciej Jastrzębski.
- Link: https://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/2567689,Lniana-rewolucja-w-republice-przemocy
- 26 lat (rep. Antoni Rokicki, Maciej Jastrzębski):
- Gramy w sercach ludzi (rep. Antoni Rokicki):
- Od ponad miesiąca na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Wiele krajów na świecie okazuje solidarność z protestującymi Białorusinami. W zeszły piątek w Warszawie odbył się koncert „Gramy dla Białorusi”, zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury, Telewizję Polską i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na scenie wystąpili polscy oraz białoruscy artyści, m.in. Edyta Górniak, Kasia Moś, Stanisław Sojka, Janusz Radek, Lawon Wolski czy zespół Kriwi. Zaprezentowano utwory takie jak: „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena czy „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
- Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2582200,Gramy-w-sercach-ludzi-%E2%80%93-reportaz-Antoniego-Rokickiego